Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna

2014-02-20

Wkładka wewnątrzmaciczna zwana jest również spiralą. Jest to kobiecy środek antykoncepcji, który składa się ze spirali wykonanej z różnego materiału i załączonych do niej nitek. Nici służą do umiejscowienia i usuwania środka. Wkładka zostaje w całości umieszczona wewnątrz jamy macicy.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wśród wkładek wewnątrzmacicznych rozróżniamy trzy rodzaje, zależne od materiału zastosowanego do wykonania spirali. Są to:

  • wkładki obojętne,
  • miedziane,
  • hormonalne.

Pierwsze z wymienionych powyżej wykonane są z polietylenu lub stali nierdzewnej, drugie składają się z tych samych materiałów z dodatkiem miedzi, natomiast ostatnie wytworzone są z elastomeru i posiadają system uwalniający progesteron. Działanie wkładek opiera się na wywoływaniu śmierci u plemników bądź jedynie stworzeniu warunków w macicy uniemożliwiających zapłodnienie.

Spirale dobierane i zakładane są przez ginekologa. Jednak przed tym należy przejść przez specjalny wywiad oraz badanie ginekologiczne, mające umożliwić dopasowanie odpowiedniego rodzaju wkładki. Pierwsza wizyta kontrolna po umiejscowieniu środka antykoncepcyjnego w macicy powinna nastąpić po dwóch tygodniach, zaś kolejne po pół roku.

Istotne znaczenie ma czas założenia spierali. Wkładki obojętne i miedziane można wprowadzić w dowolnym momencie cyklu. Przez najbliższe kilka dni po umiejscowieniu środka zaleca się brak współżycia i zakaz stosowania tamponów, gdyż w tym okresie szyjka macicy jest podatna na urazy oraz stany zapalne. W ciągu kilku miesięcy od założenia wkładki narządy miednicy narażone są na występowanie zakażeń. Metoda ta działa natychmiastowo.

Wkładki hormonalne należy zakładać w trakcie pierwszego tygodnia cyklu, by była w pełni skuteczna. Każda ze spirali może ulec przesunięciu lub wysunięciu. O prawidłowym położeniu wkładki informuje umiejscowienie nici do niej załączonych. Warto dlatego poddawać się comiesięcznej kontroli obecności nitek. Największe niepowodzenie, czyli przesunięcie wkładki, ma miejsce u kobiet poniżej dwudziestego roku życia. Pewność odpowiedniego działania wzrasta wraz z wiekiem. Wkładki są metodą długotrwałą, obejmującą swym działaniem od trzech do dziesięciu lat. Przy czym wkładek obojętnych nie trzeba wymieniać. Spirale przy długim używaniu mogą powodować podrażnienia endometrium, co spowodowane jest odkładaniem się soli wapnia. Wkładki należy wymienić, jeżeli następuje wzrost obfitości krwawienia.

Wśród trzech rodzajów wkładek najmniejszym uznaniem ciszą się wkładki obojętne, gdyż są one najmniej skuteczne. W dodatku powodują efekty uboczne w postaci obfitszego krwawienia w trakcie cyklu oraz ból. Warto zaznaczyć, iż spirale nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz ciążą ektopową.

Wkładki wewnątrzmaciczne są jedną z najskuteczniejszych zabezpieczeń przed zapłodnieniem. Jednak wymagają szczególnego nadzoru i muszą być założone przez ginekologa. Natomiast zakupu spirali dokonać można bez recepty w każdej aptece. Przed zastosowaniem konieczne jest poddanie się badaniom specjalistycznym. Wkładek nie stosuje się u kobiet w ciąży.

Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.